Pitný režim v športe

Pitný režim v športe

Zdravý pitný režim

Priemerný človek spotrebuje denne 2-2,5 l vody, z toho 1 – 1,5 l vody sa vylúči močom, zhruba 600 ml potením a ďalších 300-400 ml je spotrebované metabolickými pochodmi.
Bežní ľudia (hlavne v letnom období), ako aj športovci, majú výdaj tekutín vyšší, a to prostredníctvom potu. V priebehu náročného tréningu produkujú svaly až 20x viac tepla ako v pokoji. Toto teplo sa z tela odvádza potom. Odparovaním potu sa ochladzuje pokožka, dochádza k ochladeniu krvi a následne sa ochladí organizmus. Pokiaľ by k poteniu nedochádzalo, uvarili by sme sa k smrti. Telesná teplota prekračujúca 41 stupňov celzia  poškodzuje bunky. Pri teplote 42 stupňov celzia dochádza k zrážaniu bunkových bielkovín (podobne ako vaječný bielok pri varení) a bunky odumierajú.

Pot však neobsahuje iba vodu, ale aj elektricky nabité častice (elektrolyty – nazývané ako minerály), ktoré udržujú rovnováhu tekutín vo vnútri buniek a okolo nich. Množstvo elektrolytov vylúčených potom závisí od objemu potu, genetiky, strave a stupňa aklimatizácie na teplo. Letné obdobie a zvýšená telesná námaha preto kladie vyššie nároky nie len na príjem vody, ale tiež na príjem dôležitých minerálov ako sú sodík, draslík, vápnik, horčíka a samozrejme ďalších látok, ktoré sú súčasťou športových nápojov. Pri fyzickej aktivite dochádza k zrýchleniu látkovej výmeny. Toto zrýchlenie zo sebou prináša zvýšenú tvorbu kyseliny mliečnej a kyseliny močovej, ktoré vyvolávajú tuhnutie svalstva.

Vplyv dehydratácie na športový výkon

Pocit smädu sa spúšťa vysokou koncentráciou niektorých látok v telesných tekutinách. Pri potení sa strácajú tekutiny z krvi. Krv sa tak stáva hustejšia a má napríklad vysokú koncentráciu sodíka. Tím dôjde k naštartovaniu mechanizmu smädu a vzniká potreba piť. K uhaseniu smädu je potrebné doplniť tekutiny a obnoviť normálnu hustotu krvi. Bohužiaľ pre športovca nie je tento pocit príliš spoľahlivým ukazovateľom. Smäd môže byť otupený tréningom alebo potlačený vôľou. Potreby tekutín sú preto individuálne. Závisia od pohybovej aktivity, telesnej stavby, intenzity cvičenia, teploty okolitého prostredia (chlad, zima), úrovne aklimatizácie na teplo a stavu trénovanosti. Netreba zabúdať aj na pitný režim v lete. Dehydratácia je pre organizmus stres. Telesná teplota sa zvyšuje, srdce bije rýchlejšie, ubúdajú zásoby glykogénu a mozog sa ťažšie sústredí. Športovci znášajú dehydratáciu rôzne, ale pre každého platí, že čím je menej tekutín v tele, tým horší je výkon a sústredenie.
Medzi varovné signály dehydratácie patria: svalové kŕče, únava, dezorientácia, bolesti hlavy, nižší výkon, neschopnosť sa sústrediť, podráždenosť a niektoré zažívacie problémy. Pri nedostatku vody sa zvyšuje krvný tlak a tým sa zvyšuje aj záťaž srdca.

Telu však nestačí dodávať len tekutiny, ale aj stratené minerály. Dôležité je si preto zvoliť vhodný nápoj, v správnom množstve, zložení a v správny čas.

Tipy na pitný režim

Pred výkonom sa nemá zmysel predzásobovať tekutinami. Množstvo tekutín, ktoré dokáže telo zadržať, je pevne dané. Obličky regulujú obsah vody v tele a prebytočné tekutiny sa vylúčia močom – od 15 ml až po 1l za hodinu. Telo vstrebe len toľko tekutín, koľko potrebuje, takže nadbytočné tekutiny by vás v priebehu výkonu nútili k častému močeniu. Minimálne 4 hodiny pred výkonom by sme mali vypiť 5-7 ml tekutín na 1kg hmotnosti. Tekutiny prijaté v dostatočnom odstupe pred výkonom budú mať dostatok času prejsť tráviacim traktom a prípadné prebytky budú z tela včas vylúčené.

Nápoj pred a počas športového výkonu

Vodný nápoj by mal obsahovať trocha sodíka, aby stimuloval smäd, troch draslíka, aby sa doplnili jeho straty potom a trocha sacharidov pre doplnenie chýbajúcej energie.

Náš tip

Vyskúšajte iontový nápoj HypoFit. Okrem dôležitých minerálov (draslík, sodík, horčík), poskytuje rýchlodostupný zdroj energie v podobe glukózy a maltodextrínu. Má silný antioxidačný účinok vďaka obsahu vitamínov C, E, beta-karoténu a selénu. Tieto vitamíny zabraňujú pôsobeniu škodlivých voľných radikálov, ktoré sa v organizme športovca neustále vytvárajú. HypoFit by mal byť súčasťou pitného režimu v lete či už u športovcov, nešportovcov, tak aj u starších ľudí kvôli obsahu dôležitých minerálov.

EnergoFit - Kompava

Nápoj po športovom výkone

Zmyslom pitia nápojov po cvičení je doplnenie strát tekutín a elektrolytov. Rýchlosť rehydratácie závisí od času, ktorý chýba do ďalšieho výkonu, na miere dehydratácie a vyčerpania elektrolytov.

Náš tip

Energetický nápoj EnergoFit, ktorý vám doplní chýbajúcu energiu, minerálne látky, vitamíny  aminokyseliny pre rýchlejšiu regeneráciu. Zloženie tohto izotonického nápoja je určené na doplnenie  všetkých výživných látok potrebných počas a po športovom výkone.