Svalové kŕče – ako sa ich zbaviť?

Svalové kŕče bývajú nečakané a impulzívne, jedná sa o bolestivé stiahnutie svalu, sprevádzané prudkou bolesťou na postihnutom mieste a stvrdnutím svalu. V mieste vzniku svalového kŕču je možné vidieť alebo nahmatať hrču alebo inú deformáciu svalu. Svalové kŕče najčastejšie postihujú lýtkový sval, samozrejme nie sú výnimky ani stehenného alebo namáhaného svalu. Svalový kŕč trvá menej ako minútu, avšak môže trvať aj dlhšie ako 15 minút. Vznik kŕču nastáva často po cvičení, pri imobilizácii, pri dlhšom vytrvalostnom výkone, takisto môže vzniknúť aj v noci.

Svalové kŕče

Príčiny svalových kŕčov

 • namáhavé a ťažké cvičenie
 • dehydratácia (nedostatok tekutín)
 • nerovnováha iónov (napr. draslíka)
 • preťaženie svalu a únava
 • vyčerpanosť následkom úpalu
 • cievne ochorenia
 • nervová kompresia alebo neurologické problémy
 • tehotenstvo
 • užívanie niektorých liekov

Svalové kŕče vznikajúce v dôsledku cievneho ochorenia

Medzi hlavné cievne ochorenia napomáhajúce k vzniku svalových kŕčov patria:

 • kŕčové žily – tieto problémy vznikajú predovšetkým v teplom období ako dôsledok dlhého státia alebo sedenia
 • trombóza (upchanie hlbokých žíl) – ide o situáciu, keď sa z nejakej príčiny vytvorí vo vnútri žily krvná zrazeniny (trombus). Tá úplne alebo čiastočne upchá žilové riečisko. V dôsledku toho krv nemôže prúdiť daným úsekom, hromadí sa pred prekážkou a snaží sa hľadať cesty iným (hlavne povrchným) riečiskom
 • artrosklerotický uzáver tepien – prejavuje sa silnou bolesťou po dlhej chôdzi

Kŕče vo svaloch vznikajúce v dôsledku nedostatku minerálov

Nedostatok minerálov je častou príčinou vzniku svalových kŕčov hlavne u športovcov. Príčinou svalových kŕčov môže byť nedostatok vápnika, draslíka a sodíka. Najčastejšie je to však nedostatok horčíka, ktorý spôsobuje nepríjemné svalové kŕče. Je možné ho dopĺňať do organizmu prostredníctvom bežnej stravy aj doplnkovou formou. Príčinou nedostatku horčíka je chronický alkoholizmus, tehotenstvo, dlhodobé hladovanie a silné potenie.

Svalové kŕče vznikajúce v dôsledku nedostatku vitamínov

Príčinou vzniku svalových kŕčov môže byť nedostatok vitamínov skupiny B. Ide predovšetkým o vitamín B6 (pyridoxín). Príčinou nedostatku môže byť dlhodobý stres, alkohol, konzumovanie upravovaných potravín a podobne. Dôležitú úlohu zohráva aj vitamín E. Jeho nedostatok spôsobuje konzumácia veľkého množstva tukov s nasýtenými mastnými kyselinami alebo pitie chlórovej vody.

Svalové kŕče vznikajúce v dôsledku ochorenia nervov

Tieto ochorenia sú veľmi zložité. Majú rôznorodé príčiny v závislosti od konkrétneho ochorenia.

Svalové kŕče vznikajúce v dôsledku dehydratácie

Pri ťažkom stupni dehydratácie sa objavujú svalové kŕče. Dochádza k nim v prípade, že svalom nie je dodávané dostatočné množstvo kyslíka prostredníctvom krvného obehu.

ZNÍŽIŤ RIZIKO môžeme PRAVIDELNÝM CVIČENÍM. Naťahovacie a strečingové cvičenia pomáhajú uvoľniť svalové vlákna a zabrániť kŕčom. Chodenie, jemné napínanie a masáž kŕč často uvolní, hlavne v noci alebo v priebehu cvičenia. Okrem pohybu môžete predísť bolestivým kŕčom aj DODRŽIAVANÍM PITNÉHO REŽIMU – piť dostatočné množstvo tekutín. Je potrebné prijať zvýšený objem tekutín pred a po namáhavej činnosti alebo cvičení. Veľmi dôležité je dbať na SPRÁVNY POMER MINERÁLOV A VITAMÍNOV v tele. Vápnik, horčík, draslík, zinok a vitamín E sú látky, ktoré pomáhajú v prevencii proti svalovým kŕčom. Minerálny nápoj KOMPAVA AcidoFit Vám ponúka vyvážený pomer týchto minerálov a vitamínov, ktoré účinne pôsobia proti svalovým kŕčom.

AK STE DOSTALI SVALOVÝ KŔČ môžete si pomôcť jemným masírovaním a naťahovaním postihnutého svalu (dvíhanie palcov nohy smerom k hlave v ľahu, chôdza a podobne). Naťahovanie je potrebné opakovať, až kým bolesť nepovolí. V prípade, že bolesť neustupuje, priložte na postihnuté miesto termofor s horúcou vodou zabalený do uteráka. Pomôže aj kúpeľ vo veľmi teplej vode alebo osprchovanie postihnutého miesta horúcou vodou. Ak bolesť trvá dlho, je potrebné navštíviť lekára

Ďalšie články

Mojito s Acidofitom
Pitný režim v športe
Prekyslenie organizmu
Svalové kŕče
Odkyslenie organizmu